Zakon o faktoringu do oktobru u skupštini

Bez autora
May 11 2012

Predlog zakona o faktoringu, koji će ubrzati finansijske tokove i povećati likvidnost realnog sektora, trebalo bi da se pred novim sazivom parlamenta nađe u septembru ili oktobru. Od momenta kada zakon bude usvojen u Skupštini biće predviđen prelazni period od šest meseci za njegovu potpunu primenu. Javna rasprava o Nacrtu tog zakona trajaće do 25. maja.Faktoring je pravni posao u kome jedna strana prenosi postojeće ili buduće potraživanje iz ugovora o prodaji roba ili usluga u zemlji i inistranstvu.

Zakon o faktoringu do oktobru u skupštiniPredlog zakona o faktoringu, koji će ubrzati finansijske tokove i povećati likvidnost realnog sektora, trebalo bi da se pred novim sazivom parlamenta nađe u septembru ili oktobru, rekao je danas državni sekretar u Ministarstvu finansija Goran Radosavljević.

Na trećoj javnoj raspravi o Nacrtu zakona o faktoringu, u Privrednoj komori Srbije (PKS), Radosavljević je precizirao da će od momenta kada zakon bude usvojen u Skupštini biti predviđen prelazni period od šest meseci za njegovu potpunu primenu.

Potpredsenik PKS Mihajlo Vesović najavio je da će javna rasprava o Nacrtu tog zakona trajati do 25. maja. Na javnoj raspravi o nacrtu tog zakona rečeno je da je faktoring pravni posao u kome jedna strana prenosi postojeće ili buduće potraživanje iz ugovora o prodaji roba ili usluga u zemlji i inistranstvu. Ovlašćeno pravno lice ili banka može da finansira ustupioca potraživanja, da upravlja i naplati preneto potraživanje ili da preuzme rizik njegove naplate.

Predlagači tog zakona nisu predvideli ograničenje u visini provizije koje naplaćuje ovlašćeno lice za obavljanje faktoringa, a međunarodna iskustva o visini naknade su od 0,5 do dva posto vrednosti potraživanja, a može biti i više. 

Faktoringom se bave određene firme i banke, kojima to Zakon o bankama omogućava, a novim propisom bliže se reguliše međunarodni faktoring, kapitalni cenzus od 40 miliona dinara (350.000 evra) i ko može da se bavi tim poslom.

Dozvole za obavljanje poslova faktoringa izdavaće Ministarstvo finansija i to samo ovlašćenim privrednim društvima, koje moraju imati osnivački kapital od najmanje 40 miliona dinara, dok banke imaju to ovlašćenje po Zakonu o bankama.

Zakonom će biti zabranjeno zaključivanje više ugovora koji se odnose na isto potraživanje, a plaćanje i naplaćivanje biće moguće na domaćem i međunarodnom tržištu. Biće uveden i nadzor nad poslovima faktoringa, koje će obavljati Ministarstvo finansija, Devizni inspektorat i Uprava za sprečavanje pranja novca. Prema nacrtu tog zakonskog predloga, predmet faktoringa ne mogu biti prenos potraživanja ili preuzimanje dugovanja na osnovu prodaje robe ili usluga za lične, porodične ili potrebe domaćinstva.

Do kraja ovog meseca zainteresovani mogu dostaviti Ministarstvu finansija, odnosno PKS, svoje primedbe, predloge i sugestije na Nacrt zakona o faktoringu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik